Milyen személyiség képes a stresszt jól kezelni?
A stresszreakció a testünk válasza a minket érő kihívásokra és veszélyekre. Ez a reakció segít felkészíteni minket a fenyegető helyzetek kezelésére. Az a személyiség, aki küzdőképes, mentálisan edzett, kitartó, kíváncsisággal és nyitottsággal fordul a világ felé, könnyebben alkalmazkodik a változásokhoz, és kihívásként tekint az elé kerülő nehézségekre. Az ilyen rugalmas és ellenálló személyiségeket nevezzük reziliensnek. Ha szeretnénk harmóniában élni önmagunkkal és a környezetünkkel, fontos, hogy fejlesszük a rezilienciánkat.
Milyen jellemzői vannak a stresszt jól tűrő személyeknek?
A nehézségeket kihívásként élik meg, és a hibáikból, kudarcaikból tanulva képesek fejlődni.
Szenvedélyesen elkötelezettek a munkájuk, szabadidős tevékenységeik és az őket körülvevő emberek iránt, ami céltudatossá és motiválttá teszi őket a további erőfeszítések irányába.
Képesek a belső kontrollra, vagyis uralni tudják a kialakuló helyzetet, így irányításuk alatt tartják a dolgokat.
A stressztűrőképesség fejlesztése tehát elengedhetetlen ahhoz, hogy boldogabb és kiegyensúlyozottabb életet élhessünk.
Milyen megküzdési stratégiákkal kezelhetjük a stresszt?
A megküzdés minden olyan tudatos cselekvés, amit azért teszünk, hogy megbirkózzunk egy stresszhelyzettel. Az eredményes megküzdés tényezői az erőfeszítés, a célirányosság és a társas támogatás.
Mi nehezítheti a stresszkezelést?
- Tanult tehetetlenség: ha valaki rendszeresen azt tapasztalja, hogy nem múlik rajta semmi, hogy tettei hatástalanok a környezetére, akkor passzívvá válik, nem kezdeményez. Teljesítménye az élet minden területén gyengül. (Seligman)
- A társas támogatás hiánya: amikor nincsenek meg, vagy nem funkcionálnak megfelelően azok az emberi kapcsolatok, melyek védőhálóként működhetnének.
- Kontrollvesztés: amikor az egyén úgy érzi, hogy valaminek hatására kicsúszik a kezéből az irányítás.
Milyen megküzdési stratégiák léteznek?
- Problémaközpontú stratégia
- Érzelemközpontú stratégia
- E két stratégia keveréke
Problémaközpontú stratégia
Első lépésként azonosítja a problémát, majd mérlegeli a lehetséges megoldásokat, és kiválasztja közülük a legjobbnak tűnőt. Ennek a módszernek az a célja, hogy a jövőben felismerjük és elkerüljük az adott stresszforrást.
Érzelemközpontú stratégia
Ez a módszer a stressz által kiváltott érzelmek kezelésére összpontosít. Segít enyhíteni a negatív érzelmi reakciókat, hogy azok ne uralkodjanak el az egyénen.
Az emberek gyakran kombinálják a problémaközpontú és az érzelemközpontú stratégiákat, amikor stresszhelyzetbe kerülnek.
Hogyan segítenek a megküzdési stratégiák a stressz kezelésében?
A stressz kezeléséhez többféle stratégiát használhatunk, melyek segítenek abban, hogy kiegyensúlyozottabbak legyünk a mindennapokban. Két fő stratégián belül összesen nyolc különböző módszert különböztetünk meg:
- Konfrontáció: Szembenézés a problémás helyzettel vagy a stresszforrással. Ez segít közvetlenül kezelni a kiváltó okokat.
- Eltávolodás: Érzelmi és gondolati távolságtartás a stresszortól. Ez hasznos lehet a megküzdési folyamat során bármikor.
- Érzelmi reakciók és viselkedés szabályozása: Segít, hogy higgadtan és megfelelően reagáljunk a stresszhelyzetekben.
- Társas támogatás keresése: Támaszkodás a családra, barátokra, környezetre. A támogatás erősíti a megküzdési képességeinket.
- Felelősségvállalás: a személyes kontrollt és hatékonyság érzete növeli a befolyást a stressz felett. De a túlzott felelősség bűntudathoz és negatív önértékeléshez vezethet.
- Probléma megoldás-tervezés: Lehetőségek számbavétele és értékelése a stresszhelyzet megoldására. Ez egy nagyon hasznos stratégia.
- Elkerülés-menekülés: Bár látszólag hatástalan, egyes helyzetekben átmenetileg hasznos lehet a konfrontáció elkerülése.
- Pozitív jelentés keresése: Próbáljuk meg a negatív eseményekben is meglátni a jót, és kihívásként tekinteni rájuk. Ez növeli a sikeres megküzdés esélyét, de vigyázzunk, hogy ne értékeljük tévesen pozitívnak a helyzetet, mert ez akadályozhatja a valódi problémamegoldást és súlyosbíthatja a stresszt.
(Lazarus és Folkman 1984)
Ezek a stratégiák segítenek abban, hogy hatékonyabban kezeljük a stresszt és kiegyensúlyozottabbak legyünk a mindennapokban.